Startpagina » Apps » Evenementen » Berat Kandili Mesajları 2020
Berat Kandili Mesajları 2020-icoon

Berat Kandili Mesajları 2020

1.0.2 for Android

usce.mobile

De beschrijving van Berat Kandili Mesajları 2020

Berat Kandili Mesajları'nı duvar kağıdı yapabilirsiniz ve arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
Berat Kandili, (Berâet Kandili), (Arapça: ليلة منتصف شعبان, Şaban'ın yarısı) İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu'nda II. Selim'den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat (Berâet), Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. İslam inancına göre bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Bir kısım Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda İslam peygamberi Muhammed'in bir hadisi vardır:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.berat kandili mesajları resimli. dualı berat kandili mesajları .

Additional Information

Categorie: Gratis Evenementen APP

Publiceerdatum:

Uploaded by: Røhìt Śáíkíá

Laatste Versie: 1.0.2Verzoek update van Berat Kandili Mesajları 2020

Available on: Verkrijg Berat Kandili Mesajları 2020 via Google Play

Benodigdheden: Android 4.1+

Melden: Rapporteer als ongepast

Advertisement
 
Previous versions
More From usce.mobile
Discover
Comment Loading...
Reageer als eerste.
Aan het zoeken...